Enne autokooli valikut

Kellele antakse juhiluba
Loe, millised tingimused pead täitma, kui soovid Eesti juhiluba. Vanus, tervisetõend, karistuste puudumine jm.
Tervisetõend
Õpinguid autokoolis võid alustada pärast tervisetõendi saamist. Loe, kus ja kuidas läbida tervisekontrolli.
Kuidas valida autokooli
Reklaamitud hinnad ei pruugi sisaldada kõiki koolituse osasid. Loe, kust leiab autokoolide hindu, õpilaste kommentaare ja eksamite sooritamise statistikat

Sõiduki kategooriad

kiirus kuni 45 km/h

A1-, A2-alamkategooriad

kuni 9 istekohta

raske haagisega

kauba vedamiseks

raske haagisega

sõitjate vedamiseks

DE, traktor jne

Kuidas toimuvad õpingud autokoolis?

Kuidas toimuvad õpingud
Millest algab ja millega lõpeb autokooli kursus? Kuidas saab läbida teooriat e-õppena? Miks on autokoolides erinevad eksamite reeglid?
Õppimise kestvus
Üks õpib rohkem kui teine. Millest sõltub teooria- ja sõidutundide arv, mida pead läbima autokoolis?
Juhendaja
Autokoolis õppides võid lisaks sõiduõpetajale harjutada ka juhendajaga. Loe, mida selleks tegema peab
Esmaõpe
Millega arvestada, kui õpid autokoolis esimest korda ja soovid omandada oma kõige esimest juhiluba? Esmane juhiluba, lõppastme koolitus jm
Täiendusõpe
Kas juhiluba juba olemas ja soovid õppida järgmist kategooriat? Vaata, millest sõltub õppemaht.
Lõppastme koolitus
Kahe aasta jooksul pärast esmase juhiloa saamist tuleb läbida lõppastme koolitus.
Jätkuõpe
Põrusid Transpordiameti kolm korda läbi ja Sind saadeti tagasi autokooli? Loe, mida pead tegema
Järelkoolitus
Järelkoolitusele saadetakse esmase juhiloa omanikud, kellelt politseid on võttis ära juhtimisõiguse.

Transpordiameti eksamid

Eksamitele registreerumine
Kuidas registreeruda eksamile? Transpordiameti e-teenindus ja bürood, riigilõiv, eksami keeled jm
Teooriaeksam
Kui palju küsimusi tuleb ja mitu viga lubatakse? Kuidas registreeruda ja millised on eksamiküsimused? Vt lähemalt
Sõidueksam
Millise sõidukiga võib eksamit teha? Millised on sõidueksami harjutused? Kuidas hinnatakse eksamit? Vt lähemalt

Juhiloa liigid

Esmane juhiluba
Kehtib kaks aastat, sõidad „vahtralehega“. Mis juhtub, kui saad politseilt trahvi?
Juhiluba
Kehtib kümme aastat tingimusel, et Sul on tervisetõend ja juhtimisõigus pole peatatud
Piiratud juhtimisõigus
Kehtib kuni 18-aastaseks saamiseni. Sõidukit võib juhtida ainult kogenuma juhi juuresolekul
Kood 95
Kutselise autojuhi koolitus. Väljastatakse pärast ametikoolituse läbimist. Ohtlike ainete veod (ADR).
Lisakoolitused
Alarmsõidukijuhi koolitus, reguleerija koolitus, tõstukijuhi koolitus.

Korduma kippuvad küsimused

Ei. Kui juhi autokooli õppekavas kasutatakse B-kategooria teooriaõppes elektroonilist õppevormi, siis viiakse algastme teooriaõppes läbi vähemalt kuus auditoorset õppetundi (määruse § 32 lg 5) ning lõppastmes vähemalt üks auditoorne õppetund ja üks praktikum libedasõiduväljakul.
Ei. 4500 kg täismassiga autorong kuulub BE-kategooria alla. Juhul, kui teed CE-kategooria load, siis saad BE-kategooria automaatselt, sest CE-kategooria juhtimisõiguse puhul võid juhtida ka BE-kategooria autorongi.
Vaatamata võrdlemisi sarnastele nimetustele on tegemist väga erinevate toimingutega. Järelkoolitusele saadetakse isikud, kellel on esmane juhtimisõigus tõsise liiklusrikkumise tõttu kehtetuks tunnistatud. Sellisteks rikkumisteks võivad olla nt alkoholijoobes sõiduki juhtimine või lubatud maksimaalse sõidukiiruse ületamine enam kui 20 km/h. Jätkuõppe peavad läbima isikud, kes on kolm korda riiklikul sõidueksamil ebaõnnestunud.

Üldiselt mitte. Tervisetõendid väljastatakse grupi alusel viieks (kutseline mootorsõidukijuht, T-kategooria juht ja mootorsõidukijuht vanuses üle 65 a) või kümneks (teised mootorsõidukijuhid) aastaks, kuid enamjaolt lõppeb nende kehtivus enne juhiloa kehtivust. Esmane juhiluba kehtib 2 aastat ja "päris" juhiluba 10 aastat - kokku 12 aastat. Kuna tervisetõendi said enne autokooli ning see kehtib 10 aastat, siis tervisetõend aegubki 2-3 aastat enne uue juhiloa aegumist. Seega on juhtimisõigusega seonduvate toimingute puhul mõistlik kontrollida oma tervisetõendi andmeid Transpordiameti e-teeninduses, et saaksid oma taotlused võimalikult kiiresti lahendatud.

Kui oled 16-aastane või vanem, ei pea Sul olema sõiduteel liiklemiseks juhiluba. Samuti ei ole kohustuslik kanda kiivrit. Arvestades asjaolu, et jalgrattaga sõites oled võrreldes autojuhtide või mootorratturitega liikluses nõrgem pool, on kiivri kandmine ning liiklusteooria heal tasemel tundmine rangelt soovituslik. 10–15-aastasel isikul peab sõiduteel sõitmiseks olema jalgratta juhtimisõigus, mida tõendab jalgrattajuhiluba või andmed liiklusregistris. Arvesta, et jalgrattarada on sõidutee osa.
Rahvakeeles elektritõuksiks (elektritõukeratas) kutsutav sõiduk on liiklusseaduse mõistes kergliikur. Kergliikuriga tohib liigelda ainult üksinda. Sõita tohib kõnniteel, jalgteel, jalgrattarajal, jalgrattateel, jalgratta- ja jalgteel. Sõiduteele või teepeenrale tohib sõita vaid juhul, kui teist võimalust liiklemiseks pole.

Suurim lubatud sõidukiirus on 25 km/h. Reguleerimata ülekäigurajal pole kergliikurijuhil eesõigust ehk teised sõidukijuhid ei pea talle teed andma. Kergliikurijuht peab vahetus läheduses olevast jalakäijast möödumisel sõitma kiirusega, mis ei erine oluliselt jalakäija kiirusest ja mis võimaldab jalakäijast ohutult mööduda. Sõiduteega lõikumise kohale mööda jalgteed, kõnniteed, jalgratta- ja jalgteed või jalgrattateed lähenev kergliikurijuht peab vähendama kiirust ning ületama sõidutee jalakäija tavakiirusega (5 km/h).

Kergliikuriga sõites on alla 16-aastane juht kohustatud kandma kinnirihmatud jalgratturikiivrit, kuid kiivri kandmine on rangelt soovituslik kõigile kergliikuriga liiklejatele. Asulas tohib kergliikurit peatada ja parkida ka kõnniteel, kuid jalakäijale peab kõnniteel jätma vabaks vähemalt 1,5 meetri laiuse käiguriba. Kergliikurit juhtides pead olema kaine.

Sõiduteel kergliikuri juhtimiseks peab 10–15-aastasel isikul olema jalgratturi juhiluba. Arvesta, et jalgrattarada on sõidutee osa.

Mootorsõiduki juhtimisõiguse peatamine või peatumine on isikul mootorsõiduki juhtimise ajutine keelamine. Kui Su juhiluba ja/või tervisetõend on aegunud, peatub ka juhtimisõigus ning sõidukit juhtida ei tohi. Selleks, et saaksid uuesti sõidukit juhtida, pead saama uue kehtiva juhiloa ja/või tervisetõendi.

Juhtimisõiguse peatumise korral ei ole tegemist juhtimisõiguse puudumisega, vaid sõiduki juhtimise ajutise keelamisega. Transpordiamet peatab mootorsõiduki juhtimisõiguse, kui mootorsõidukijuhi terviseseisund ei vasta kehtestatud tervisenõuetele. Kohus peatab mootorsõiduki juhtimisõiguse täitemenetluse seadustiku § 1772 lõike 1 punkti 2 alusel (lapse elatise võlgnevused). Politsei peatab mootorsõiduki juhtimisõiguse liiklusreeglite rikkumise eest.

Kui Sa ei ole kindel oma juhiloa kehtivuses (nt juhiluba pole läheduses), siis kontrolli juhiloa kehtivust Transpordiameti leheküljelt. Väga oluline on teada väljastatud juhiloa kehtivust, sest näiteks olukorras, kus juhiluba ei ole vahetatud viie aasta jooksul arvates selle kehtivuse tähtaja möödumisest, tuleb mootorsõiduki juhtimisõiguse taastamiseks sooritada liiklusteooria- ja sõidueksam.

Juhtimisõiguse äravõtmine on liiklusseaduse või selle alusel antud õigusakti nõuete rikkumisega seotud süüteo eest kohtu mõistetud või kohtuvälise menetleja (Politsei- ja Piirivalveamet) määratud põhi- või lisakaristus, mille sisu on mootorsõiduki juhtimise keeld. Oluline on teada, et juhtimisõiguse äravõtmiseks loetakse ka Euroopa Liidu, Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi, Šveitsi Konföderatsiooni kohtuvälise menetleja või kohtu poolt Eestis elavale isikule määratud karistust, mille sisu on mootorsõiduki juhtimise keeld. Jõustunud otsuse täitmise alguseks Eestis loetakse jõustunud otsuse liiklusregistrisse kandmist.

Juhtimisõiguse taastamiseks tuleb isikul läbida tervisekontroll, mille alusel väljastatakse talle uus tervisetõend. Tervisetõendist loe täpsemalt siit. Kui uus tervisetõend on väljastatud, juhtimisõigus taastub.

Kui mootorsõiduki juhtimisõigus on põhi- või lisakaristusena ära võetud vähemalt kuueks kuuks, kuid vähem kui 12 kuuks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt liiklusteooriaeksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid juhtimisõigus taastub sellisel juhul pärast karistuse tähtaja möödumist.

Kui mootorsõiduki juhtimisõigus on põhi- või lisakaristusena ära võetud 12 kuuks või kauemaks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt nõutava liiklusteooria- ja sõidueksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid mitte varem kui 12 kuud enne karistuse tähtaja möödumist. Sõidueksamit ei saa isik sooritada enne karistuse tähtaja möödumist.

Kuni kuueks kuuks ära võetud mootorsõiduki juhtimisõigus ei nõua eksamite sooritamist, kuid Sul on keelatud karistuse kehtivuse ajal mootorsõidukit juhtida.

Esmase juhiloa omanikel on erisused. Kui esmase juhiloa omajal on mootorsõiduki juhtimisõigus karistuseks ära võetud (pole oluline, kui pikaks ajaks), tunnistatakse tema mootorsõiduki juhtimisõigus ja talle väljastatud esmane juhiluba kehtetuks. Sellised rikkumised võivad olla nt alkoholijoobes mootorsõiduki juhtimine või lubatud suurima kiiruse ületamine enam kui 20 km/h. Mootorsõiduki juhtimisõigust ja uut esmast juhiluba võib taotleda pärast järelkoolituse läbimist ning liiklusteooria- ja sõidueksami edukat sooritamist. Juhtimisõiguse uus staaž algab pärast sõidueksami sooritamist.

Aeglase sõiduki tunnusmärk tuleb paigutada järgmiste sõidukite taha vasakule äärele või keskele:

  • auto, traktor, liikurmasin, autorong ja masinrong, mis ei saa või ei tohi sõita kiiremini kui 40 kilomeetrit tunnis;
  • neljarattaline mopeed.
Slow sign

Infoplokk „Juhiõppe ABC“ on mahukas. Et leida vastused oma küsimustele, kasuta sisukorda ja/või otsingut.

Kui Sa ei leidnud vastust oma küsimusele, liitu meie Facebooki grupiga, postita oma küsimus ja me vastame Sulle esimesel võimalusel. Sealt leiad ka teiste kasutajate postitusi, kus esitatakse küsimusi ja jagatakse kogemusi autokoolide, õpingute ja eksamite teemadel.