Juhiõppe ABC
Kõik
Juhiluba
Autokool
Eksamid
Kategooriad
KKK
Enne autokooli valikut
Sõiduki kategooriad
Kuidas toimuvad õpingud autokoolis?
Transpordiameti eksamid
Juhiloa liigid
Korduma kippuvad küsimused
Üldiselt mitte. Tervisetõendid väljastatakse grupi alusel viieks (kutseline mootorsõidukijuht, T-kategooria juht ja mootorsõidukijuht vanuses üle 65 a) või kümneks (teised mootorsõidukijuhid) aastaks, kuid enamjaolt lõppeb nende kehtivus enne juhiloa kehtivust. Esmane juhiluba kehtib 2 aastat ja "päris" juhiluba 10 aastat - kokku 12 aastat. Kuna tervisetõendi said enne autokooli ning see kehtib 10 aastat, siis tervisetõend aegubki 2-3 aastat enne uue juhiloa aegumist. Seega on juhtimisõigusega seonduvate toimingute puhul mõistlik kontrollida oma tervisetõendi andmeid Transpordiameti e-teeninduses, et saaksid oma taotlused võimalikult kiiresti lahendatud.
Suurim lubatud sõidukiirus on 25 km/h. Reguleerimata ülekäigurajal pole kergliikurijuhil eesõigust ehk teised sõidukijuhid ei pea talle teed andma. Kergliikurijuht peab vahetus läheduses olevast jalakäijast möödumisel sõitma kiirusega, mis ei erine oluliselt jalakäija kiirusest ja mis võimaldab jalakäijast ohutult mööduda. Sõiduteega lõikumise kohale mööda jalgteed, kõnniteed, jalgratta- ja jalgteed või jalgrattateed lähenev kergliikurijuht peab vähendama kiirust ning ületama sõidutee jalakäija tavakiirusega (5 km/h).
Kergliikuriga sõites on alla 16-aastane juht kohustatud kandma kinnirihmatud jalgratturikiivrit, kuid kiivri kandmine on rangelt soovituslik kõigile kergliikuriga liiklejatele. Asulas tohib kergliikurit peatada ja parkida ka kõnniteel, kuid jalakäijale peab kõnniteel jätma vabaks vähemalt 1,5 meetri laiuse käiguriba. Kergliikurit juhtides pead olema kaine.
Sõiduteel kergliikuri juhtimiseks peab 10–15-aastasel isikul olema jalgratturi juhiluba. Arvesta, et jalgrattarada on sõidutee osa.
Mootorsõiduki juhtimisõiguse peatamine või peatumine on isikul mootorsõiduki juhtimise ajutine keelamine.
Kui Su juhiluba ja/või tervisetõend on aegunud, peatub ka juhtimisõigus ning sõidukit juhtida ei tohi. Selleks,
et saaksid uuesti sõidukit juhtida, pead saama uue kehtiva juhiloa ja/või tervisetõendi.
Juhtimisõiguse peatumise korral
ei ole tegemist juhtimisõiguse puudumisega, vaid sõiduki juhtimise ajutise keelamisega. Transpordiamet peatab mootorsõiduki
juhtimisõiguse, kui mootorsõidukijuhi terviseseisund ei vasta kehtestatud tervisenõuetele. Kohus peatab mootorsõiduki
juhtimisõiguse täitemenetluse seadustiku
§ 1772 lõike 1 punkti 2 alusel (lapse elatise võlgnevused). Politsei peatab
mootorsõiduki juhtimisõiguse liiklusreeglite rikkumise eest.
Kui Sa ei ole kindel oma juhiloa kehtivuses (nt juhiluba pole läheduses), siis kontrolli juhiloa kehtivust Transpordiameti leheküljelt. Väga oluline on teada väljastatud juhiloa kehtivust, sest näiteks olukorras, kus juhiluba ei ole vahetatud viie aasta jooksul arvates selle kehtivuse tähtaja möödumisest, tuleb mootorsõiduki juhtimisõiguse taastamiseks sooritada liiklusteooria- ja sõidueksam.
Juhtimisõiguse taastamiseks tuleb isikul läbida tervisekontroll, mille alusel väljastatakse talle uus tervisetõend. Tervisetõendist loe täpsemalt siit. Kui uus tervisetõend on väljastatud, juhtimisõigus taastub.
Kui mootorsõiduki juhtimisõigus on põhi- või lisakaristusena ära võetud vähemalt kuueks kuuks, kuid vähem kui 12 kuuks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt liiklusteooriaeksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid juhtimisõigus taastub sellisel juhul pärast karistuse tähtaja möödumist.
Kui mootorsõiduki juhtimisõigus on põhi- või lisakaristusena ära võetud 12 kuuks või kauemaks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt nõutava liiklusteooria- ja sõidueksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid mitte varem kui 12 kuud enne karistuse tähtaja möödumist. Sõidueksamit ei saa isik sooritada enne karistuse tähtaja möödumist.
Kuni kuueks kuuks ära võetud mootorsõiduki juhtimisõigus ei nõua eksamite sooritamist, kuid Sul on keelatud karistuse kehtivuse ajal mootorsõidukit juhtida.
Esmase juhiloa omanikel on erisused. Kui esmase juhiloa omajal on mootorsõiduki juhtimisõigus karistuseks ära võetud (pole oluline, kui pikaks ajaks), tunnistatakse tema mootorsõiduki juhtimisõigus ja talle väljastatud esmane juhiluba kehtetuks. Sellised rikkumised võivad olla nt alkoholijoobes mootorsõiduki juhtimine või lubatud suurima kiiruse ületamine enam kui 20 km/h. Mootorsõiduki juhtimisõigust ja uut esmast juhiluba võib taotleda pärast järelkoolituse läbimist ning liiklusteooria- ja sõidueksami edukat sooritamist. Juhtimisõiguse uus staaž algab pärast sõidueksami sooritamist.
Aeglase sõiduki tunnusmärk tuleb paigutada järgmiste sõidukite taha vasakule äärele või keskele:
- auto, traktor, liikurmasin, autorong ja masinrong, mis ei saa või ei tohi sõita kiiremini kui 40 kilomeetrit tunnis;
- neljarattaline mopeed.
Infoplokk „Juhiõppe ABC“ on mahukas. Et leida vastused oma küsimustele, kasuta sisukorda ja/või otsingut.
Kui Sa ei leidnud vastust oma küsimusele, liitu meie Facebooki grupiga, postita oma küsimus ja me vastame Sulle esimesel võimalusel. Sealt leiad ka teiste kasutajate postitusi, kus esitatakse küsimusi ja jagatakse kogemusi autokoolide, õpingute ja eksamite teemadel.