Kuidas registreeruda eksamile?

Kui autokool on lõpetatud, peab minema riiklikele eksamitele, mida korraldab Transpordiamet. Kuigi ekslikult kasutatakse laialdaselt väljendit ARK, siis asutust nimega ARK (Autoregistrikeskus) ei eksisteeri juba aastast 2009.

Transpordiametis pead Sa kõigepealt sooritama teooria- ja seejärel sõidueksami.

Teooriaeksamile võid registreeruda kohe pärast autokooli teooriakursuse läbimist ehk siis, kui oled sooritanud autokooli teooriaeksami. Sõidueksamile võid aga registreeruda, kui oled lõpetanud autokooli ja edukalt sooritanud riikliku teooriaeksami.

Kõige lihtsam on eksamitele registreeruda läbi Transpordiameti e-teeninduse. Lisaks on Transpordiametil üle Eesti 17 teenindusbürood, kus on võimalik end registreerida teooria- ja sõidueksamile sobilikku kohta. Seega võid näiteks Tallinnas end registreerida eksamile ka Pärnusse, Viljandisse, Kärdlasse jne. Kuid enne küsi endalt, kas see on mõistlik ja vajalik. Sõidueksamit on siiski lihtsam teha samas linnas, kus õppisid, isegi kui see linn on Tallinn.

Sõidueksami puhul arvesta, et Transpordiameti sõidukitega on võimalik teha vaid B-kategooria (sõiduauto) eksameid. Teiste kategooriate puhul kasutatakse autokooli sõidukeid ja sõidueksamile registreerimine käib läbi autokooli.

NB! Teooriaeksameid ja B-kategooria sõidueksameid on võimalik sooritada kõigis Transpordiameti teenindusbüroodes, kuid teiste kategooriate sõidueksamite puhul on mõned erinevused, millega saad tutvuda Transpordiameti koduleheküljel.

Transpordiametis tuleb juhiloa väljastamise ja eksamite eest tasuda riigilõiv. Summa sõltub kategooriast ja sellest, kas sõidueksamit võetakse vastu Transpordiameti või autokooli sõidukiga.

E-teeninduse kaudu registreerudes on riigilõiv väiksem. Näiteks kui taotled B-kategooria juhtimisõigust büroos, siis läheb see maksma 92 eurot ja e-teeninduse kaudu 86 eurot. Korduseksamite (k.a teooriaeksam) riigilõiv on sama. Riigilõivude kohta on täpsem teave siin.

Teooriaeksamit on võimalik teha eesti, inglise ja vene keeles, sõidueksamit aga ainult eesti keeles. Kuigi on üsna levinud juhtumid, kus sõidueksam võetakse vastu ka vene või inglise keeles, ei tasu loota, et sattud just sellise eksamineerija peale, kes neid keeli valdab ja on nõus eksamit võõrkeeles korraldama.

Eksamineeritav saab ka kasutada erapooletu tõlgi (k.a viipekeele tõlgi) teenuseid. Sel juhul peab ta ise tõlgi leidma ja tõlketeenuse kinni maksma. Tõlgilt ei nõuta eriharidust, kuid ta peab valdama keelt piisaval tasemel, et aidata Sind liiklusalaste mõistete tõlkimisega. Hea variant tõlgi pädevuse kontrollimiseks on paluda tõlkida Liikluslabi proovieksamit ja küsimusi, mida eksamineerija sõidueksami alguses esitab.

Järgmine jaotis

Teooriaeksam >>