Kui palju peab autokoolis õppima?

Igal autokoolil on omad õppekavad, mis lähtuvad seadusandlusest. See tähendab, et kool ei või õpetada Sulle n-ö suvalisi asju, vaid koolitust on reguleeritud kindlate nõuetega. Samas arvesta, et autokoolide õppekavad võivad siiski natuke erinevad olla. Näiteks ühes koolis võivad eksamite reeglid olla karmimad kui teises.

Teooria- ja sõidutundide arv oleneb:

  • kategooriast (mida suurem või võimsam sõiduk, seda pikemalt peab selle juhiks õppima)
  • sellest, kas omandad oma esimest juhiluba või õpid juba järgmist kategooriat
  • konkreetse autokooli õppekavast

Kui lähed autokooli esimest korda elus saama oma esimest juhiluba, nimetatakse seda esmaõppeks. Kui omandad aga järgmist kategooriat, nimetatakse seda täiendusõppeks. Täiendusõppe eelis on selles, et paljusid asju (nt liiklusreegleid) Sa juba tead ja kursus on selle võrra lühem. Näiteks:

Esmaõpe – kui Sul pole veel juhiluba ja omandad A2-alamkategooriat (piiratud võimsusega mootorratas), tuleb Sul läbida 24 teooriatundi.

Täiendusõpe – kui omandad A2-alamkategooriat, kuid sul on olemas B-kategooria juhiluba, tuleb Sul läbida 10 teooriatundi.

Teooria- ja sõiduõppe mahud leiad allpoolt. Need on minimaalsed mahud ehk autokooli õppekavas võib olla ka rohkem tunde, kuid kindlasti mitte vähem. Reeglina on autokoolide õppekavades siiski väheste eranditega needsamad ehk minimaalsed õppemahud. Reaalne tundide arv võib olla suurem iseseisva töö ja lisasõidutundide arvelt.

Esmaõpe (omandad oma esimest juhiluba)
Kategooria Teooriaõpe tunnid Sõiduõpe tunnid
AM* 12 12
A1 24 12
A2 24 12
B ja B1 28 30
BC1** 40 32
T täismassiga kuni 18t 50 10
T täismassiga üle 18t 50 10

* Kaherattalise mopeedijuhi koolitus. Neljarattalise mopeedijuhi (mopeedauto) koolituse kestus ja tundide mahud sõltuvad vastava autokooli õppekavast.

** Õpid üheaegselt B- ja C1-kategooriat

Täiendusõpe (omandad järgmist kategooriat)
Olemasolev Kategooria Taotletav Kategooria Teooriaõpe õppetundides Sõiduõpe õppetundides
B, C, D A, A2, A1 10 10
B BE 3 2
B C, C1 20 10
C, C1 CE, C1E 10 10
BC1, C1 C 5 5
B, C D, D1 40 20
D1 D 5 5
D, D1 DE, D1E 10 10
D-TROLL D 5 5
C, D B 0 1
B T 25 5

Järgmine jaotis

Esmaõpe >>