Esmaõpe (ehk esimese juhiloa omandamine)

Esmaõppe tähendab, et õpid autokoolis esimest korda ja soovid omandada oma kõige esimest juhiluba (jalgratturi luba siin ei loe).

Esmaõppe korras saad õppida väiksemate sõidukite juhiks, näiteks sõiduauto (B), mopeed (AM), piiratud võimsusega mootorratas (A1 või A2). Samuti on võimalik õppida üheaegselt B- ja C1-kategooriat, et saaksid juhtida nii sõiduautot kui ka väiksemat veoautot.

Nagu eelnevalt mainisime, on esmaõppes rohkem õppetunde kui täiendusõppes, kuid siin on veel üks oluline omapära. Kui Transpordiameti eksamid on sooritatud, saad Sa esmase juhiloa, mis kehtib 2 aastat (v.a mopeedijuhid, kellele väljastatakse kohe 10-aastane juhiluba). See on n-ö katseaeg. Kui esmase juhiloa lõppedes on Sul kehtiv karistus, tuleb uue juhiloa saamiseks (mis kehtib juba kümme aastat) teha Transpordiametis uuesti teooriaeksam. Kui jääd politseile vahele tõsise rikkumisega, tunnistatakse Su juhiluba kehtetuks. Uue esmase juhiloa saamiseks tuleb Sul läbida järelkoolitus ja uuesti sooritada riiklik teooria- ja sõidueksam.

Maple leaf

Esmase juhiloaga sõites õpid Sa liikluses iseseisvalt hakkama saama. Sulle kehtib kiiruspiirang 90 km/h ehk maanteelõikudel, kus on lubatud ka suurimad kiirused, võid kõige kiiremini sõita 90 km/h. Su sõiduauto (B) või veoauto (C1) peab olema tähistatud algaja juhi tunnismärgiga („vahtraleht“), et teised oskasid arvestada, et Sul on veel vähe kogemusi. See viimane nõue ei kehti aga mootorratta kohta, sest seal pole head kohta, kuhu „vahtralehte“ kinnitada.

Esmaõpe koosneb kahest osast (või astmest): algaste ja lõppaste. Algaste on periood, mil õpid autokoolis, ja lõppaste on periood, mil sõidad esmase juhiloaga ja harjutad liikluses iseseisvalt. Sõiduauto juhid (B-kategooria) peavad lõppastme jooksul läbima ka lisakoolituse, mida rahvakeeles nimetatakse „libedasõiduks“. Selle ametlik nimetus on aga lõppastme koolitus. Mopeedi- (AM) ja mootorrattajuhid (A1, A2) seda koolitust läbima ei pea.

Kui lõppaste saab läbi, saad oma esmase juhiloa vahetada „päris“ juhiloa vastu, mis kehtib juba 10 aastat.

Igaks juhuks täpsustame – kuigi Sinu „katseaeg“ on läbi, ei tähenda see, et kaod politsei huviorbiidist. Tõsisema liiklusrikkumise eest (nt joobes juhtimine) võidakse juhtimisõigus mingiks perioodiks ära võtta. Kui see periood on 6-12 kuud, pead juhtimisõiguse taastamiseks tegema liiklusteooriaeksami ning kui periood ületab 12 kuud, pead tegema liiklusteooria- ja sõidueksami. Teisisõnu, pead alati käituma liikluses korrektselt ja ohutult, olenemata sellest, kas sul on esmane juhiluba või n-ö "päris" juhiluba.

  • 1. Algaste - õpid autokoolis
  • 2. Eksamid transpordiametis
  • 3. Esmane juhiluba
  • 4. Lõppaste - harjutad ise
  • 5. Lõppastme - koolitus autokoolis
  • 6. Juhiluba käes!

Järgmine jaotis

Täiendusõpe >>