Kuidas toimuvad õpingud autokoolis?

Autokooli eesmärk on anda Sulle vajalikud teadmised ja oskused, et saaksid iseseisvalt sõidukit juhtida. Kui lõpetad autokooli, pead tõendama oma oskusi Transpordiameti eksamitel.

Autokoolis toimuvad teooria- ja sõidutunnid. Iga tunni pikkus on 45 minutit (üks akadeemiline tund). Teooriakursuse saad läbida kas klassiõppes või elektroonliselt (e-õpe). Tänapäeval on muutunud populaarseks just viimane variant, sest saad õppida omas tempos Sulle sobilikul ajal ja kohas. B-kategooria (sõiduauto) teooriakursuses on ka e-õppes ette nähtud kuus kontakttundi, mida autokool korraldab kas õppeklassis või videosilla abil (nt Zoomis). Teisi kategooriaid see erand aga ei puuduta – teooriakursuse saab läbida e-õppes ilma kontaktloenguteta.

Parimad e-õppe kursused leiad Liikluslabist (loe täpsemalt siit). E-õppe mahu kohta saad lugeda järgmisest alapeatükist.

Paralleelselt teooriakursusega toimuvad ka sõidutunnid. Õppesõit käib selleks kohandatud õppesõidukiga, kus õpetajal on lisapedaalid ja -peeglid. Kaherattaliste sõidukite puhul sõidab instruktor Sul autoga järel ja suhtleb Sinuga raadioside teel.

Autokoolis õpingute ajal saad harjutada sõiduki juhtimist mitte ainult oma sõiduõpetaja, vaid ka juhendajaga. Täpsemalt saad lugeda siit.

Kui õpingud autokoolis on läbi, tuleb sooritada autokooli teooria- ja sõidueksam. Seda tehakse kindlustamaks, et omandasid kõik vajalikud teadmised ja oled riiklikeks eksamiteks valmis. Autokooli eksamite reeglid võivad olla erinevad. Konkreetse kooli reeglid leiad autokooli õppekavast, mis peab olema avaldatud kooli kodulehel. Reeglina on autokooli eksamite reeglid siiski väga sarnased Transpordiameti eksamite reeglitega.

Kui õpingud on läbi, väljastab kool Sulle koolituskursuse tunnistuse (kõnekeeles „autokooli tunnistus“). See kehtib tähtajatult, nii et kui Sa ei jõua Transpordiameti eksamitele kohe pärast autokooli lõpetamist, saad seda teha ka hiljem (kasvõi 10 aasta pärast). Sel juhul arvesta kindlasti, et Su ettevalmistuse tase langes drastiliselt ja enne eksamitele minekut pead teadmisi värskendama ja palju harjutama.