Juhiluba

Esmane juhiluba vahetatakse juhiloa vastu. See kehtib 10 aastat, mis tähendab, et pead juhiluba iga 10 aasta tagant vahetama.

Kui Sul on juhiluba ja lähed autokooli uut kategooriat õppima, siis esmast juhiluba Sulle enam ei anta – kui lõpetad kooli ja sooritad eksamid, lisatakse Su juhiloale lihtsalt uus kategooria.

Oluline on teada, et juhiloa olemasolu ei anna Sulle automaatselt õigust sõiduki juhtimiseks. Näiteks kui juhiluba on Sul füüsiliselt olemas, kuid Sul pole kehtivat tervisetõendit, siis sõidukit juhtida ei või. Sama kehtib ka olukorra kohta, kui juhtimisõigus on liiklusrikkumise tõttu peatatud või ära võetud.

Mainime, et juhiluba annab Sulle õiguse juhtida kõiki neid sõidukeid, mille kategooriad on märgitud juhiloale. Sama kehtib ka vastupidi – kui juhtimisõigus peatatakse või ära võetakse, siis laieneb see kõikidele juhiloale märgitud kategooriatele.

Näiteks on Sul A- ja B-kategooria juhiluba ehk võid juhtida mootorratast, sõiduautot ja lisaks mopeedi. Kui Sa ületad mootorrattaga kiirust ja politsei võtab karistuseks juhtimisõiguse ära, siis on Sul keelatud sõita nii mootorratta kui ka autoga ja isegi mopeediga.

Järgmine jaotis

Piiratud juhiluba >>