Esmane juhiluba

Kui Sul pole veel juhtimisõigust ja lähed autokooli esimest korda elus, siis pärast õpingute lõpetamist ja eksamite sooritamist saad esmase juhiloa. See kehtib kaks aastat ja selle aja möödudes väljastatakse Sulle tavaline juhiluba (või lihtsalt „juhiluba“), mis kehtib juba 10 aastat. Juhiluba vahetatakse ilma eksamiteta.

Esmane juhiluba väljastatakse järgmiste sõidukite juhtidele:

  • piiratud võimsusega mootorratas (A1- ja A2-alamkategooria)
  • sõiduauto (B-kategooria)
  • väike veoauto (C1-alamkategooria)*

* see kehtib siis, kui õpid üheaegselt sõiduauto (B) ja väiksema veoauto (C1) juhiks.

Maple leaf

Esmase juhiloaga sõites pead kasutama autol „Algaja juhi“ tunnusmärki (kõnekeeles „vahtralehte“). Kõikidel teedel kehtib Sulle kiiruspiirang 90 km/h ehk kui liiklusmärgid lubavad kiiremini sõita, siis Sinu puhul see ei kehti.

Esmase juhiloa omanik peab käituma liikluses eeskujulikult – kui Sul on kehtiv rikkumine, siis esmast juhiluba juhiloa vastu ei vahetata. Kui politsei määrab Sulle karistuse tõsise rikkumise eest (nt joobes juhtimine), siis esmane juhiluba tühistatakse. Täpsemalt saad lugeda siit.

NB! Kui Transpordiamet valmistas Sulle esmase juhiloa, kuid Sa ei ole seda 12 kuu jooksul välja võtnud, siis tunnistatakse see kehtetuks ja uue esmase juhiloa saad vaid siis, kui sooritad uuesti Transpordiameti teooria- ja sõidueksami.

Järgmine jaotis

Juhiluba >>