Sõiduki kategooriad
BE-kategooria load (või B96)
Käru load
BE-kategooria on B-kategooria sõiduauto koos raske haagisega, mille täismass on kuni 3500 kg.BE-kategooria koolitus - tule õppima!
Sisukord
- Üldandmed: BE-kategooria
- BE-kategooria juhi koolitus
- Riiklikud eksamid BE-kategooria juhile
- B-kategooria koodiga nr 96 (ehk B96)
- Muu kasulik info BE-kategooria õpilastele
Üldandmed: BE-kategooria
BE-kategooria puhul on tegemist autorongiga, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest täismassiga kuni 3500 kg (nt paadihaagis või haagissuvila). Autorongi summaarne täismass on kuni 7000 kg.-
Haagise täismass
-
Autorongi täismassauto kuni 3500 kg + haagis kuni 3500 kg
-
Eeldus õpingute alustamisekspiisab esmasest juhiloast
-
Koolituse maht
BE-kategooria juhi koolitus
BE-kategooria autorongi juhi koolituskursusele võib minna ajal, kui on olemas B-kategooria juhiluba (sh esmane juhiluba). Arvesta, et BE-kategooria juhtimisõigust ei tohi anda isikule, kellel on B-kategooria esmane juhiluba.
BE-kategooria õppekava näeb ette, et minimaalselt kolme teooriatunni käigus õpid liiklusreegleid, autorongi ehitust, liiklusohutust ning liiklusalaseid seadusi ja määruseid. Minimaalselt kahe sõidutunni käigus õpid õppeplatsil autorongi juhtima ja autorongi koostama ning saad vajalikud oskused, et autorongiga ohutult erineva liiklustihedusega teedel liigelda. Täpsemalt saad BE-kategooria õppekavaga tutvuda siin.
Riiklikud eksamid BE-kategooria juhile
Teooriaeksam koosneb 30 küsimusest, millest 5 küsimust on liiklusohutuse teemadel. Võid teha kokku kuni 4 viga, kuid liiklusohutusele pühendatud küsimustes on lubatud kõige rohkem üks viga. Eksami lahendamiseks antakse kuni 30 minutit.
Sõidueksam toimub kahes järgus – harjutused õppeplatsil ja sõit teeliikluses. Platsil tuleb Sul teha järgmisi harjutusi:
- tagurdamine boksi pöördega
- ohutu parkimine veose pealelaadimiseks
- autorongi koostamine ja lahutamine
Kokku antakse Sulle kahe esimese harjutuse sooritamiseks kuni 10 minutit. Autorongi koostamiseks antakse veel 10 minutit. Harjutuste skeemid, kirjeldused ja hindamisnõuded leiad siit.
Sõit teeliikluses kestab 35–45 minutit.
Täpsemalt loe riiklikest eksamitest ja nende hindamisest siit.
Kui eksamid on edukalt sooritatud, antakse sulle BE-kategooria juhiluba, mis kehtib kümme aastat. Kui Sul on esmane juhiluba, siis BE-kategooria juhtimisõiguse saad siis, kui vahetad selle juhiloa vastu. Loe esmasest juhiloast täpsemalt siit.
BE-kategooria juhiluba annab automaatselt õiguse juhtida T-kategooria sõidukit ja masinrongi täismassiga kuni 18 000 kg.
B-kategooria koodiga nr 96 (ehk B96)
Kui sa soovid vedada suuremat haagist, kui seda võimaldab ainult B-kategooria olemasolu, kuid ei soovi BE-kategooriat, siis on lisavariant – B-kategooria juhiluba koodiga nr 96. See lubab sõita autorongiga, kus haakes on haagis täismassiga üle 750 kg, kui autorongi täismass ületab 3500 kg, kuid ei ületa 4250 kg.
Kood nr 96 märgitakse juhiloale, kui oled sooritanud Transpordiametis sõidueksami. Sõidueksamile saab minna enda sõidukiga, kuid kindlasti veendu, et autorongi täismass ületaks 3500 kg ning ei ületaks 4250 kg.
Transpordiameti sõidueksamil pead sõitma teeliikluses vähemalt 35 minutit ning sooritama n-ö tavaliikluses kaks harjutust:
- tagurdamine otsesuunas
- tagurdamine pöördega vasakule või paremale
Harjutuste kirjelduse leiad siit.
Lisaks kontrollitakse Su praktilisi oskusi autorongi koostamisel ja lahutamisel. Selleks antakse Sulle kuni 10 minutit.
Täpsemalt loe riiklikest eksamitest ja nende hindamisest siit.
Kui tunned, et koodiga nr 96 pakutavad võimalused ei pruugi olla sulle piisavad, siis kaalu tõsiselt BE-kategooria juhtimisõigust.
Muu kasulik info BE-kategooria õpilastele
BE-kategooria teooriakursust saad mugavalt läbida Liikluslabi e-õppes.
Liikluslabis saad ka teooriaeksamiks valmistuda – kontrollida ja täiendada oma teadmisi. Õppekeskkond näitab Sulle ka eksami sooritamise tõenäosust (huvi korral loe tehisintellekti algoritmidest siit).
Õpingute alustamiseks tuleb esmalt valida sobilik autokool. Sellest, mida autokooli valikul arvestada ning kust leida autokoolide nimekiri koos õpilaste tagasisidega, loe siit.
Enne autokooli minekut taotle endale tervisetõend – kui see on olemas, kontrolli selle kehtivust. Sellest, kuidas seda teha, loe lähemalt siit.
Kui Sa ei soorita Transpordiameti sõidueksamit kolmanda korraga, saadetakse Sind autokooli jätkuõppele. Sellest saab täpsemalt lugeda siit.
Järgmine jaotis
C, C1 – Veoauto >>